P A V L O V A

Hikayesi Olan Tarifler Pavlova’da!

PAVLOVA isminin bizim için çok derin bir anlamı vardır. Ve işte bu yüzden logomuz da güçlü bir ruhu ve yenilmez bir bakış açısını temsil etmektedir. Bu ruh başarılı bir balerin olan Anna Pavlova’dır. Anna Pavlova bir turne için Yeni Zelanda ve Avustralya’ya gelir. Kaldığı otelin şefi gösterisini izler ve çok etkilenir. Bu narin bedenli genç kadının dans edişine aşık olur ve onun onuruna bir pasta yapar. Adını PAVLOVA koyduğu bu pasta, saflığın sembolü olan beyazı, aşk ve ihtirasın rengi kırmızı ile buluşturur.

Peki bu pastanın yapılışının ve Anna Pavlova’nın bu kadar büyük bir anlam taşımasının sebebi nedir? Anna aslında balerin olarak oldukça dezavantajlı şekilde prematüre bir bebek olarak dünyaya gelir. Bir bale esirini izledikten sonra balerin olmaya karar verir. Annesi seçmelere götürdüğünde çelimsiz hastalıklı hali seçilmesine engel olur. Ancak bu durum Anna’nın hayalinde vazgeçmesine sebep olmaz. 1891 yılında tekrar seçmelere katılır ve başarılı olur. Romantik baledeki akrobatik figürler güçlü bedenlere sahip balerinlerce kolayca yapılırken Anna aynı hareketleri yaparken zorlanır. Eğitmenlerinin yönlendirmesiyle kırılgan narin bedenine en uygun şekilde yorumlar eserleri. Ve tüm bale dünyası onun bu derin ve zarif yorumuna hayran kalır. Aslında başta bakıldığında dezavantaj gibi görünen bir durum Anna’nın sanatının bir parçası olur ve bale dünyasında yeni bir bakış açısı yaratır. Öte yandan bu hikayede en ilham alınması gereken; Anna’nın zorluklar karşısında vazgeçmeyip tutku duyduğu sanatı kendi kurallarına göre icra etmesi ve bunu kocaman bir gruba kabul ettirmesidir. Eğer Anna ilk seçmelerde başarısızlığı kabul etmiş olsaydı, bizlerin ilham aldığı güçlü bir kadın olamayacak ve böyle güzel bir lezzete ismini veremeyecekti.

PAVLOVA; dokuz kez düşüp on kez ayağı kalkanların sembolüdür bizler için.

PAVLOVA; tekrar ayağa kalkmayı bilenlerin kahramanıdır. Aslında hayatımıza dönüp baktığımızda ne çok şeyi aşıp bugünlere gelebildiğimizi bize hatırlatan bir temsildir.

Biz ismimizde taşıdığımız bu güzel hikayeden destek alarak gücünüzü toplarken, ayağa kalkarken ve başarılarınızı kutlarken her zamanda yanınızda ve arkanızdayız.