P A V L O V A

Mutluluk Hormonu Nedir? Nasıl Arttırılır?

Kendimizi iyi, huzurlu ve mutlu hissetmenin aslında vücudumuzun salgıladığı bir takım hormonlarla yakından ilişkili olduğunu zannediyoruz ki hemen herkes biliyordur. Peki mutluluk hormonu nedir? Mutluluk hormonunu arttıracak öneriler neler olabilir?

Özünde karmaşık bir yapıya sahip olan insan beyninin duygu durumunda meydana gelen değişimlerin kaynağı hormonlar. Mutluluk hormonunun eksikliği ise kendimizi olduğundan daha keyifsiz, yorgun ve mutsuz hissetmemize neden olmaktadır.

Oysaki mutluluk hormonu çeşitli yiyeceklerle, düzenli uyku ile ve çeşitli aktivitelerle kendiliğinden artarak kendimizi mutlu hissetmemize yardımcı olabilir. Peki ama nedir bu mutluluk hormonu? Vücudumuzda salgılanan hangi hormonlar mutluluk hormonudur? Mutluluk hormonunu arttırmanın yolları neler olabilir?

İzmir’in gözde pastanelerinden biri olan Pastane Pastacılık olarak bugün sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda, mutluluk hormonu nedir sorusunu yanıtlıyor; mutluluk hormonunu arttıracak önerileri sıralıyoruz! 

O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve hem keyifli hem de bilgilendirici içeriğimize ilk olarak mutluluk hormonu nedir sorusunu ayrıntılı olarak yanıtlayarak başlayalım.

Mutluluk Hormonu Nedir? 

 

Salgı bezlerimiz, duygularımızı ve davranışlarımızı çeşitli hormonların salınımı ile düzenlemektedir. Örnek verecek olursak kendimizi yorgun hissetmemiz, karnımızın acıkması, uyuma ihtiyacımızın olması veya kendimizi mutlu ya da mutsuz hissetmemiz tümüyle hormonlar aracılığı ile ortaya çıkmaktadır.

Vücudun merkezi endokrin sistemi olan bölümü, dokulara gönderdiği çeşitli hormonlar ile vücudun harekete geçmesini sağlamaktadır. Hormonların çalışma mantığına kısaca değindikten sonra mutluluk hormonu nedir sorusunu yanıtlamak gerekirse mutluluk hormonu, adından da anlaşılabileceği gibi mutlu hissetmemize yardımcı olan hormonlar olarak ifade edilebilir.

Aslında dört farklı mutluluk hormonu olsa bile yaygın olarak bilinen mutluluk hormonunun serotonin olduğunun da altını çizelim. Mutluluk veren diğer hormonları ise aşağıdaki gibi sıralamak mümkün: 

  • Dopamin: Zevk veren bu hormon, beyindeki bulunan ödül mekanizması ile yakından ilişkilidir. 
  • Oksitosin: Bir kişiye, bir eyleme ya da bir objeye duygusal açıdan bağlanmamıza yardımcı olan bu hormon kişiye sevgi, güven ve bağlılık aşılamaktadır. 
  • Endorfin: Genellikle spor yapan kişilerde daha yüksek olduğu bilinen bu hormon aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir. 
  • Serotonin: Duygusal durumumuzun dengeli olmasını sağlayan bu hormon, depresyonu önleyerek kendimizi mutlu, enerjik ve iyi hissetmemize yardımcı olmaktadır. 

Mutluluğu arttırmaya yardımcı olan bu hormonlar ne yazık ki yapay yollarla alınması mümkün olmayan hormonlardır. Bununla birlikte gün içerisinde yapılan yoga, meditasyon gibi çeşitli aktiviteler, gün içerisinde tükettiğimiz besinler ve hatta sevdiğimiz bir kimseye sarılmak bile mutluluk hormonunu arttırdığı bilinen eylemler arasında gösterilebilir.

Bu anlamda kendinizi mutlu hissetmek adına dengeli beslenmeniz ve düzenli uyumanız gerektiğini, sevdiklerinizle bir araya gelerek kendinizi sosyal yönden tatmin etmeniz gerektiğini ve en önemlisi de kendinizi sevmeniz gerektiğini belirtelim. 

Ayrıca mutluluk hormonunun gün içerisinde tüketilen çeşitli besinlerin arasında yer aldığını da belirtelim. Aralarında sağlıklı olanların yanı sıra tüketim miktarına dikkat edilmesi gereken bu besinler düzenli olarak alındığında mutluluk seviyenizi arşa çıkarabilir. İşte vücudunuzda salgılanan mutluluk hormonunu arttırmaya yardımcı olacak ipuçları ve öneriler!

Mutluluk Hormonu Nasıl Arttırılır? 

 

Mutluluk hormonu nedir sorusunu yanıtlayarak mutluluk hormonu olarak adlandırılan hormonların bize ve ruh halimize hangi konuda destek olduklarına kısaca değindik. Mutluluk hormonunun çeşitli yollarla artırılabileceğini de belirttikten sonra gelin mutluluk üreten besinleri sıralayalım. İşte mutfağınıza renk, bedeninize mutluluk katan 5 besin ile mutluluğun formülü!

1. Bitki Deyip Geçmeyin: Kuşkonmaz

Sayısız faydaları ile ünlü olan kuşkonmaz, vücudun mutluluk hormonunun salınımında da önemli role sahip bir besin olarak gösterilebilir. Kuşkonmazın içerisinde bulunan folat miktarının yüksek olması, kendinizi daha huzurlu; mutlu ve iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır. 

Depresyon ve folat seviyesi arasındaki yakın ilişki, mutluluğun anahtarının bu lezzetli gıdanın mutlaka tüketilmesi gerektiğini gösterdiğinden alımını düzenli olarak sağlayabilirsiniz.

2. Yeni Trend: Avokado

 

Tüketimi henüz yeni yeni trend haline gelmiş olsa da avokado, mutluluğu arttıran hem lezzetli hem de faydalı besinlerin başında geliyor. Bu anlamda içerisinde bol miktarda bulunan B3 vitamini sayesinde bu özelliğe sahip olan ilkbahar meyvesi avokadonun bir çeşit mutluluk iksiri olduğunu söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz!

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan diğer ilkbahar meyvelerinin hangileri olduğunu öğrenmek için Hem Sağlıklı Hem Lezzetli İlkbahar Meyveleri başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

3. Her Anlamda Faydalı: Yumurta

Sağlıklı bir yaşam için mutlaka tüketilmesi önerilen besinlerin başında gelen yumurta, aynı zamanda mutluluğu arttırmaya yardımcı olan gıdalardan biri olarak ön plana çıkıyor. Yumurtanın içerisinde yer alan L-triptofan isimli aminoasit, beynin “mutlu olma merkezi”ni doğrudan etkiliyor.

Bu nedenle her sabah kahvaltı sofralarınıza bu mucizevi besini ekleyerek kendinizi mutlu hissetmek için bir şey yapabilirsiniz.

Yapımından keyif alacağınız ve lezzetine doyamayacağınız, aynı zamanda kahvaltı sofralarına da çok yakışacak olan bir pancake tarifi için Pancake Yapımı ve Bilmek İsteyeceğiniz Püf Noktalar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz!

4. Mutluluğun Formülü: Bitter Çikolata

 

Tutkunlarının tüketmekten zevk aldığı çikolatanın, mutluluk ile doğrudan ilişkili olduğunu zannediyoruz ki bilmeyen yoktur. İçerisinde bulunan triptofan adlı aminoasit sayesinde mutluluk veren ve daha pek çok faydası olan bitter çikolata, serotonin hormonunun salınımını artırarak kendimizi daha mutlu hissetmemize yol açıyor.

Uyarıcı etkisi nedeniyle tüketilmesinin ardından keyif ve rahatlık veren çikolatayı isterseniz sevdiklerinize armağan ederek mutluluğa kapı aralayabilir, dilerseniz kendiniz tüketerek mutluluğa adım atabilirsiniz.

Özel günlerde sevdiklerinizi mutlu edecek en tatlı çikolata çeşitleri için Pavlova Pastacılık’ın hem taze hem de çok lezzetli hediyelik çikolata çeşitlerine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mutfakta kolları sıvayarak kendi çikolatanızı kendiniz hazırlamak istiyorsanız da Çikolata Nasıl Yapılır? Çikolata Yapımı İle İlgili Merak Ettikleriniz başlıklı rehberimizden faydalanabilirsiniz.

5. Lezzetli Atıştırmalıklar: Kuruyemiş Çeşitleri

 

Sağlıklı özellikleri ile öne çıkan bazı kuruyemiş çeşitleri, mutluluğu arttırmaya da yardımcıdır. Mutluluğunuza mutluluk katacak başlıca kuruyemişleri aşağıdaki gibi sıralamak gerekirse: 

  • Pek çok yönden faydalı olan kabak çekirdeği, yatmadan önce tüketildiğinde daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır. Böylece uyandığınızda kendinizi daha dingin, enerjik ve mutlu hissedebilirsiniz. 

  • Susam tohumları kan basıncını düşürerek vücudun stres seviyesini azaltır. Bu sayede mutlu ve huzurlu olabilirsiniz. 

  • Ceviz, her gün düzenli olarak tüketildiği takdirde pek çok faydasının yanı sıra mutlu olmanıza da yardımcı olacaktır. 

Bu yazımızda mutluluk hormonu nedir sorusunu yanıtlayarak mutluluk hormonunu arttırmaya yardımcı olacak besinleri sıraladık. Elbette mutluluğu yalnızca mutfakta ve tükettiğiniz besinlerde aramak yapacağınız en büyük hatalardan biri olacaktır.

Kendinizi daha mutlu hissedebilmek adına sevdiklerinize daha çok sarılabilir, size kendinizi iyi hissettiren insanlarla daha çok vakit geçirebilir ve bol bol kahkaha atabilirsiniz. Zamanla mutluluğunuzun arttığını ve bunun size olumlu bir şekilde yansıdığını sizler de göreceksiniz!